מבין האלמנטים הלוקחים חלק בשינוי תדמית הבית או המבנה, נכלל מושג העונה לשם שיפוצים. השיפוץ למעשה בא במטרה לבצע שינוי נדרש פנימי או חיצוני במבנה, כאשר ישנן מספר סיבות אפשרויות לשיפוץ: בין אם זה לייעל את מקום המגורים ולהוסיף חדר, להרחיב מקום, לייפות את המשרד, להעלות את ערך הנכס ועוד סיבות כאלו ואחרות. בשני העשורים האחרונים התוודענו להמון פיתוחי בנייה בשוק הנדל"ן, ומכאן הדרך קצרה לבקש מבעל מקצוע להוסיף נופך מעניין, לחדש, לגוון וכמובן לייעל את הבית או המבנה המבוקש.

שיפוצים

במסגרת שיפוצים ניתן למצוא שיפוץ חוץ, המתבצע מחוץ לבניין ותכליתו לייפות את המבנה ולחזק את השלד שלו, ושיפוץ פנים הנעשה בתוך מבנים במטרה לעשות הפרדות, חציצה ושבירת קירות כדי להרחיב חדרים וליצור שטח גדול יותר. קיימים מספר סוגים של שיפוצים: שיפות מערכת חשמל, המיועד למי שרוצה להוסיף מתגי חשמל, להוסיף שקעים, לשנות מיקום מנורות ועוד. סוג שני הוא שיפוץ אינסטלציה, הכולל הוספת שירותים או כיור בבית ועובד על מערכת הניקוז. סוג נוסף זה שיפוץ הגבס, אשר במסגרתו חוצצים חדרים ושוברים קירות על מנת להגדיל חדרים, לעשות נישות מגבס, מזנונים, מדפי גבס בחדרים ושלל אופציות נוספות. ישנם שיפוצים נקודתיים עוסקים בהרחבת חדר, אולי פתיחה או סגירה של מרפסת, מטבח חדש, אמבטיה חדשה והתמקדות בנקודה ספציפית, וישנם שיפוצים יסודיים המהווים הפיכת בית לחדש לחלוטין: בין אם זה יצירת חדרים חדשים, שבירת קירות, אמבטיה שונה לגמרי וכדומה.  

שיפוצים לסוגיהם מהווים בעצם עולם שלם בפני עצמו: התעסקות עם חומרים, לוחות זמנים, בעלי מקצוע ואפשר לומר שאפילו מעבר לכך: שינוי תחושה, מצב רוח, שינוי אווירה בהתאם לתדמית שנוצרה. שאלת השאלות הנשאלת בזמן השיפוצים היא מתי לשפץ, וכן איפה כדאי לשהות באותו הזמן. כולם יודעים שמצב השיפוץ עצמו איננו נעים, לכלוך, אבק, רעש, פוגע בפרטיות וכלל לא בריא. לגבי השאלה מתי לשפץ, התשובה היא בקיץ מכל הסיבות הנכונות: בחורץ יש קושי לעבוד בעבודות הבניין, בקיץ
אפשר להשתחרר מהעבודה ולבדוק איך השיפוץ מתקדם וכמובן בקיץ הילדים לא לומדים, כך שהשיפוצים לא יפריעו להם ללמוד. בזמן זה מומלץ לשכור חדר במלון או לפחות לשהות אצל קרובים, ואת החפצים בבית לכסות או לשים במחסן/חדר שלא מתבצע בו שיפוץ.

כדי להשליט סדר בבלגן ולמנוע אי נעימות מהסביבה, ראשית כדאי לתלות שלט המציין שאתם משפצים ומתנצלים על הרעש, במידה ומדובר בשיפוץ בית בתוך בניין. חשוב לדאוג שהשיפוצים יתחילו מהבוקר, ובין שתיים לארבע ייבצעו בשקט, ללא הפעלת כלים כבדים. כדאי להביא פח גדול לזריקת חפצים וחלקי קירות לא נחוצים, וכמובן לדאוג לניקיון המעלית וחדר המדרגות.      

כיום תוכלו למצוא בשפע שיפוצניקים, קבלני שיפוצים, חשמלאים, אינסטלאטורים, הובלות ואנשי מקצוע נוספים שאתם תבחרו לנכון. הדברים שהכי תקפים לגבי בחירת בעל מקצוע לשיפוצים זה המלצות, הצעת מחיר, תוך כמה זמן הוא מתחייב לסיים את העבודה ומה הוא ממליץ. כדאי גם לבקש לראות עבודות קודמות. רצוי לפקח על העבודה, ובמידה ומשהו לא מוצא חן ליידע את הקבלן. חשוב לנקוט באמצעי זהירות כלפיכם וכלפיהם, כיוון שכל מקרה של נזק גופני עלול לגרור לתביעה נגדכם. חשוב שהעבודה תתבצע לפי הזמנים שנקבעו, ולקבל את הבית כשהוא נקי מדברים המצריכים טיפול. מומלץ מאוד לשלם את הכסף בתשלומים קבועים ולא בת אחת, ושיהיה בהצלחה.