קבלן שיפוצים – איך בוחרים ומה עושים

קבלן שיפוצים

רובנו שיפצנו את ביתנו או נשפץ בעתיד. וכאשר אנו מעוניינים לשפץ את הבית, נזדקק בדרך כלל לבעל מקצוע ונצטרך לבחור בין קבלני שיפוצים רבים את אותו אחד שיתאים לנו.

חשוב לדעת, כי חוק רישום הקבלנים קובע: "לא יבוצעו עבודות הנדסה בנאיות, כהגדרתן בחוק, אם היקפן הכספי עולה על 35,000 ₪ , אלא אם בוצעו בידי קבלן הרשום בפנקס הקבלנים אשר קיבל רישיון מאת הרשם". קבלן שיפוצים שאינו עונה על ההגדרה ואינו רשום בפנקס הקבלנים, אינו רשאי לעסוק בכך.

לאחר שהוחלט על השיפוצים ועל היקפם, יש לבחור בקבלן שיפוצים המתאים לנו מבחינה כספית ומבחינת סוג העבודה הנדרש. הבחירה אינה קלה, משום שלקבלן השיפוצים יש השפעה מכרעת על תוצאות השיפוץ הסופיות לשביעות רצוננו.

קבלן שיפוצים, הוא המוציא לפועל של תכניותינו והוא המבצע את רצונותינו בכל הקשור לשיפוץ הבית. תחום השיפוצים נרחב הוא וכולל עבודות שונות כגון, עבודות הריסה, בניה, טיח, ריצוף, אינסטלציה, חשמל, עבודות גבס, איטום, בידוד, ועוד.  קבלן שיפוצים אינו יכול להתמחות בכל תחום באופן מקצועי, וחלק מהקבלנים מעסיקים קבלני משנה חלק מהעבודות.

בחירה אופטימאלית של קבלן שיפוצים  צריכה להתבצע לפי מספר כללים חשובים:

העבודות הדרושות, היקפן והתוצאות הרצויות, ימקדו את החיפוש אחר קבלן שמתמחה בדיוק בסוג העבודות הרלוונטיות לשיפוץ.

אפשרות נוספת, במקרה ונדרשות עבודות נרחבות, היא לשכור קבלן שיפוצים שיהיה אחראי כולל על ביצוע כל העבודות ויעסיק לשם כך קבלני משנה, ללא התערבות של מבקש העבודה.

כאשר שוכרים קבלן שיפוצים נפרד לכל תחום, צריך לקחת בחשבון כי בחירה זו מצריכה מעורבות עמוקה שלנו בפרויקט, ביצוע תאומים והתנהלות אישית מול כל קבלן. לצורך בחירה נכונה, אפשר להיעזר בקבלת המלצות ממכרים שעבדו עם הקבלן.

אמצעי מומלץ לחיפוש קבלן שיפוצים, היא רשת האינטרנט. מידע רב אצור בתוך הרשת, וישנם אתרים רבים העוסקים בתחום השיפוצים ומציעים מבחר חברות וקבלנים.

לאחר שאיתרנו קבלן, מומלץ ליזום עימו מפגש מסודר ולא להסתפק בשיחת טלפון או פגישה חפוזה - אין תחליף לפגישה ושיחה מעמיקה לקבלת רושם אישי בלתי אמצעי.

חשוב מאוד להקפיד על בחירת קבלן שיפוצים מקצועי, כדי להבטיח תוצאות רצויות שימנעו עוגמת נפש וסחבת בעתיד.