מבין סוגי הרצפות המעניקים מראה יוקרתי מחד ומשרה אווירה נעימה מאידך, ניתן למנות מבלי להניד עפעף את הפרקט.
בעוד שבימים עברו הפרקט הידר את בתי העשירים בלבד, כיום ניתן למצוא פרקטים לסוגיהם בהרבה מבנים פרטיים וציבוריים.
בשוק קיים היצע רחב של דוגמאות מגוונות לפרקטים, כאשר שלושת הסוגים הנמצאים בארץ הם פרקט למינציה, פרקט מעץ טבעי ופרקט גושני מעץ טבעי. חלק מן הפרמטרים הקובעים את טיב הפרקט אלו העובי שלו, עמידות בתנאי שחיקה, עמידות במים ואיכות הליבה [מצע]. לפרקט טמונים יתרונות רבים: בין אם זה שהוא קל לניקוי, בין אם זה שאפשר להפעיל חימום תת רצפתי תחתיו ובין אם העובדה שהוא מוסיף נופך חמים ואקזוטי לכל דבר.

התקנת פרקטיםכאמור, בארץ ישנם שלושה סוגי פרקטים: פרקט מעץ טבעי, המורכב משניים או שלושה שכבות עץ המורכבות זו על גבי זו. הסוג השני הוא פרקטים גושניים מעץ טבעי, אשר מרכיבות אותם לוחות עץ טבעי מלא עד 2 ס"מ. עובדה זו מעניקה להם עמידות גבוהה יותר בפני ליטוש ושחיקה. יכולים להחזיק שנים רבות, בתנאי שהם מתוחזקים כהלכה. וכן פרקט הלמינציה הנחשב לזול מבין השניים: זהו למעשה כיסוי סינטטי המודבק לרצפה ומשווה לה מראה של עץ טבעי. קמין עץ הבסיס שלו זה ליבה שבה מודבק נייר מיוחד, ועליו מוטבעת דוגמת העץ המבוקשת. שכבת הבסיס שלו עשויה מחומר הנקרא HDF, עץ דחוס ומודבק. הסוג הזה מתאים לריצוף חדרים ביתיים, אולמות תצוגה, חנויות ולעוד שימושים במקומות הזקוקים למראה משופר ומקסים. העובי הסטנדרטי של פרקטי הלמינציה נעים מ-6 עד 8 מ"מ, ואפילו ישנם כאלה בעובי 11 מ"מ המותאמים לתנאי שחיקה קשים יחסית.

פרקטיםישנן שתי שיטות להתקנת פרקטים: הראשונה התקנה במסמור או הדבקה, והשנייה היא התקנת צפה באמצעות חיבור "קליק קלאק", שהיא התקנה ללא הדבקה של אריחי הפרקט לרצפה ובה פורסים שכבת ספוג [פולימר מוקצף] לפילוס למטרת בידוד רעשים וספיגת לחות. באם מתכננים לפרק ולהתקין אותם במקום אחר, ישנו חומר מיוחד אשר ניתן למרוח על חיבורי פרקטים שיימנעו הדבקות של הלוחות האחד לשני.

פרקטים למיניהם ניתן להתקין בכל חדר שתחפצו, אך כעיקרון לא מומלץ להתקין בחדרי האמבטיה, המטבח והשירותים, מן הסיבה הפשוטה שהם לא מגיבים היטב למים. הרטיבות עלולה לנפח את העץ ולגרום לגבשושיות. על מנת לתחזק את הפרקטים כמה שיותר, כדאי לנגב במהירות כל רטיבות אפשרית, וכאשר מבצעים ניקוי שוטף רצוי להעביר מטלית לחה לאחר ניגוב. במידה ומדובר בעץ אמיתי, אפשר להשתמש בחומרי ניקוי המיועדים לפרקט. מומלץ לחדש אחת לתקופה של 10 שנים על ידי בעלי מקצוע פרקט מעץ טבעי ועץ טבעי מלא.

פרקטים

מגוון דוגמאות והיצע מבלבל של פרקטים קיים בשוק, לכן הנה מספר קריטריונים אשר יש לקחת בחשבון בטרם רוכשים פרקט זה או אחר: ראשית, לבדוק באילו מקומות אתם מעוניינים להתקין את הפרקט, וכמה מ"ר זה כולל. יש לברר מהי איכות הפרקט. ככל שהעובי גדול יותר, כן מדובר באיכותי יותר. חשוב לתת את הדעת לגבי התקציב שלכם [בדרך ככל המחיר המשוער הוא 100 ₪ + מע"מ עבור כל מ"ר]. רצוי למדוד את השטח אישית ולבדוק. לא כדאי להתפתות למחירים, לפעמים מחירים זולים במיוחד מעידים על איכות נמוכה או עבודת התקנה שתותיר אחריה ליקויים. קמין עץ מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע, אשר ייתן לכם תמונה מקיפה אודות סוגי פרקטים והתאמתם למחוז חפצכם, דבר שישמש אתכם לשנים רבות.   

פרקטים