במידה ורציתם להתקין מדרגות לולייניות בבית שלכם, כאן תוכלו למצוא את כל המידע הבסיסי בנושא, לרבות יתרונות שלהן, התאמה נכונה של המדרגות לבית, וגם אמצעי בטיחות שיש לנקוט בהם.

מדרגות הן הכרח בבתים בהם יש יותר ממפלס אחד, אבל היום כבר לא חייבים לבנות את גרם המדרגות הרגיל, ובמקום יש פתרונות הרבה יותר יצירתיים; מדרגות לולייניות הוא אחד הפתרונות האלה.

המדרגות הלולייניות הן מדרגות שמעוגנות לעמוד אנכי והן מתפתלות סביבו. זוהי דרך נחמדה ונוחה ליצור מעבר ממפלס אחד לאחר, לעומת גרם המדרגות שמפצלים אותו לכמה חלקים. הלולייניות יוצרת רצף ועל כן גם תחושה של המשכיות, מה שמגביר את תחושת המרחב בבית.

למי זה מתאים?
לפני הכל, חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם מדרגות לולייניות לא יתאימו הבית, על כן, לפני שמתחילים לבחון את האפשרויות, לתכנן ולהרכיב, כדאי לשאול בעל מקצוע האם החלל שבו אנו רוצים להתקין את המדרגות מתאים. במידה וכן, אפשר להתחיל בעבודה.

אז למי המדרגות יתאימו? כמעט לכל מבנה שיש בו שני מפלסים או יותר, אך חשוב לזכור שהעלייה במדרגות האלה כרוכה בסיבובים, מה שלא מתאים לכולם. אם יש ילדים בבית, הם ככל הנראה ייהנו מהטיפוס במדרגות. המדרגות הלולייניות הן פתרון מצוין בעיקר בבתים שבהם יש צפיפות מסוימת באזור שבו צריך להוסיף גרם מדרגות.

תכנון המדרגות והתאמה שלהן
אם נמצא כי מדרגות לולייניות יתאימו לבית שלנו, אפשר להתחיל לתכנן את העבודה, וחשוב לעשות זאת תוך בחינת העיצוב של הבית והתחושה שרוצים ליצור בו. רק כך אפשר יהיה להוציא אל הפועל את התכנון בצורה הטובה ביותר.

כדאי להתחיל לחשוב על מרקם למדרגות. מה אתם מעדיפים? עץ, מתכת, שיש, או אולי זכוכית? בניגוד לדעה הרווחת, כדאי לבחור למדרגות מרקם שיהיה שונה מהמרקם הבולט בבית. לצורך הדוגמא, אם בבית שלכם יש בעיקר עץ, כדאי ליצור מדרגות ממתכת או מזכוכית, או אפילו שילוב של שני חומרים אלה.

גם את הרוחב של המדרגות צריך להתאים לעיצוב של הבית, עם דגש מיוחד לחלל הפנוי. אם ישנה צפיפות, גרם המדרגות צריך להיות צר כמה שאפשר.

נקודה חשובה: כדאי לעשות את התכנון של העיצוב עם בעל מקצוע. בעזרתו, אפשר יהיה ליצור מדרגות שהן לא רק יפות ומתאימות לעיצוב של הבית, אלא גם יהיו רלוונטיות למשך תקופה ארוכה.

בהתאם לעיצוב הנבחר, אפשר יהיה לדון במחיר. כל בעל מקצוע שעוסק בהתקנת המדרגות הלולייניות ייקח מחיר אחר, וחשוב לזכור שהמחיר מושפע במידה רבה מאיכות ההתקנה. משום שהן מעוגנות אך ורק לקיר או לעמוד ולמעקה, יש לבצע התקנה בצורה הבטיחותית ביותר.

מאת נגריית עיסא מטאנס