חימום תת רצפתיבעוד שהמזגנים, התנורים ומפזרי החום למיניהם פולטים אדי חום, מבזבזים חומרי גלם ופולטים גזים, חימום תת ריצפתי נותן מענה מתבקש לחורפים הקרים בארץ: חימום רצפה אשר בסופו של דבר עולה למעלה ולפיכך מחמם את כל חדרי הבית. חימום תת ריצפתי זוהי רשת צינורות אותה ממקמים מתחת למרצפות הבית, ובהם זורמים חשמל או מים חמים במעגל סגור, דבר המאפשר טמפרטורה אחידה בכל הבית, וזאת מבלי לריב על עוצמת הכוונן של מפזר החום.

חימום תת ריצפתי טומן בחובו יתרונות רבים: אינו מסכן את בטיחות הדיירים, אין צורך בתחזוקה שוטפת הואיל ומדובר במערכות נסתרות, לא מייבש את האוויר כמו במזגנים או במפזרי החום הידועים, לא פוגע בעיצוב הבית, חוסך בעליות, קל וחומר שהמערכת חוסכת גם בחומרי גלם. מכיוון שהמערכת מחממת את הרצפה באופן אחיד, כך בסיס הרגליים מתחמם ומכאן הדרך קצרה להרגיש בחום הגוף ובנעימות המתפשטת בחדרים. עובדה זו מונעת מן ההורים לדאוג שהילדים מתרוצצים יחפים ואפילו אם חוזרים הביתה או יוצאים מהמקלחת, חשים בטמפרטורה הנעימה השוררת בבית. כאשר במקום מופעלות מערכות לחימום תת ריצפתי, נוצר הפרש של 2-3 מעלות בין הרגליים לראש. אפשר להסתפק ב-21 מעלות ועדיין להרגיש נוחות, מבלי לכוון תרמוסטט סביב 25 מעלות.

בשוק קיימות שלוש מערכות לחימום תת ריצפתי: הסוג הראשון זוהי מערכת החשמל המורכבת מאלקטרונים ותרמוסטטים, דבר המסייע לחיסכון בחשמל. הסוג השני זה מים, ומדובר במערכת צינורות המופעלת על ידי מרכז בקרה אחד. הסוג השלישי זה מים-חשמל, מערכת מורכבת ומשולבת המחממת כל חדר בהתאם לצורך. מערכת חימום תת ריצפתי ניתן להתקין תחת כל סוג ריצוף קיים: בין אם פרקט, בין אם שיש, קרמיקה, אבן, שטיחים, חדרי אמבטיה וכדומה. אפשר להפעיל את מערכת החימום האפקטיבית בכל חדר בנפרד, לא משנה אם היא הותקנה בנפרד או בכל הבית. שני אלמנטים מרכזיים אשר מרכיבים את המערכות הללו הם כבלי חימום ובקרי טמפרטורה. כבלי חימום ארוגים על רשת בצורת נחש וכך למעשה שומרים על אחידות בחום ומעלים אותו למעלה, על פי עיקרון החוק הפיסיקאלי. בקרי הטמפרטורה לעומת זאת, מווסתים את האקלים בחלל וקובעים את זמני הפעולה של המערכת.

ישנם מספר פרמטרים אותם יש לקחת בחשבון בטרם רוכשים חימום תת ריצפתי: מומלץ לרכוש מערכות כאלו המכילות כמה שפחות שדות אלקטרו מגנטיים לפי דרישות ההספק של משרד האנרגיה, ובכלל לתכנן מערכת לפני שניגשים לבית חדש. חשוב לבדוק האם קיים תקן בטיחות ואחריות עבור כל מערכת. כיום ישנם חברות המתמחות בחימום תת ריצפתי, ובהן אנשי מקצוע רבים וטובים אשר ישמחו לסייע לכם בכל הקשור לחימום יעיל ואפקטיבי.   חימום תת רצפתי