אחת הבעיות הנפוצות הפוקדות מבנים כאלו ואחרים היא חדירת מי גשם לתקרה, יצירת רטיבות ונפילת טיט. על מנת למנוע תופעה זו, בדיוק לשם כך נועד זיפות גגות: איטום באמצעות זפת חם אשר יגן מפני חדירת גשמים לתוך המבנה. חשוב לתת את הדעת לגבי הנושא ולהזמין בעל מקצוע כגון שיפוצניק אשר יבצע את העבודה באופן מדוקדק ותיקני, ובכך יוכל למנוע את התפשטות הליקוי והחמרתו.

זיפות גגות

קיימות שלושה שיטות של זיפות גגות בזפת חם: השיטה הראשונה היא זיפות והלבנת הגג. השיטה השנייה כוללת זיפות בשתי שכבות עם יריעות פיברגלס בין השכבות והלבנה, והשיטה השלישית מתבצעת בשתי שכבות עם רשת אינטרגלס והלבנה. לפני שמניחים את הזפת מניחים משחות איטום. רשת הפיברגלס היא יריעת בד אשר מונחת בין שכבות הזפת, לעומת האינטרגלס שהיא רשת רחבה עם חורים המונחת בין שכבות הזפת ויוצרת בידוד בין מי הגשמים לגג עצמו. עקרונית, עדיפה רשת האינטרגלס לשם זיפות גגות כיוון שבד הפיברגלס מונע חדירת זפת, המשמשת כחומר הדבקה בין השכבות. בין אם זה פיברגלס או אינטרגלס, היריעות הללו יונחו במקומות בהם מצטברות שלוליות גשם, מיקומים כגון חיבורים בין הגג לקירות, אזור המרזבים, שיפועים מהגג ובאזור דודי השמש. לפני כן יש לברר אם המרזבים תקינים ומאפשרים ירידת מי גשם מהגג.

במסגרת זיפות גגות, קיימת הלבנת הגג היכולה להתבצע בשתי דרכים: ראשית, באמצעות אבקה בשקים [סיד] המדוללת במים ולה מוסיפים דבק אקרילי כדוגמת לטקס, בי גי בונד וכדומה. זוהי ההלבנה המסורתית, בה חשוב לדאוג לכמות נדיבה של דבק, הואיל וחסכון בדבק יגרום לכך שהסיד יישטף מן הגג בגשם. אופציה נוספת להלבין זה בעזרת צבע אקרילי חיצוני [כדוגמת הסופרקריל] או מלבין אקרילי. בדרך כלל מחיר ההלבנה יהיה גבוה ממחיר הסיוד, כיוון שאת ההלבנה האקרילית ניתן לבצע בשתי שכבות או יותר כדי לקבל גג מולבן כראוי. רצוי שהעבודה תתבצע כשהגג צונן וקר, מהסיבה הפשוטה שכאשר מבצעים הלבנה על זפת חמה מהשמש, ייווצרו סדקים זמן קצר לאחר תום ההלבנה.

בארץ ישנם שיפוצניקים רבים וטובים אשר עושים מלאכתם נאמנה, אך מאידך יש גם כאלו שגורמים לרישול בעבודה כתוצאה מחיסכון בדבק, זפת זול והוזלת חומרי הגלם. לפיכך כדאי לקחת בחשבון כמה קריטריונים בטרם מזמינים את הזפת: קודם כל לברר מהו סוג הזפת, זפת תקנית מסוג 75/25 נחשבת לטובה ביותר. עקרונית זפת תקנית תהיה קשה יותר מהזפת הלא תקנית: אפשר ללחוץ עם האצבע על הזפת, אם היא תחדור סנטימטר פנימה מדובר בזפת לא תקנית. לוודא אם הזיפות נעשה בעזרת פיברגלס או אינטרגלס, לבדוק בעין את החביות. כל חבית כוללת 200 קילו לערך, כך שהחישוב יעשה לפי 2.5 קילו למ"ר.
כמו כן לברר עם השיפוצניק אם אילו חומרים הוא עובד, ומהי האחריות על העבודה. פנייה לשיפוצניק זיפות גגות מבעוד מועד תשקיט את הדאגות ותבטיח את איכות חייכם.