ראשית דרכם של גגות רעפים החלה בצפון אירופה, כאשר הקור והשלגים גרמו לצורך במבנה מיוחד: גגות אלכסוניים בצורת משולש אשר ייגרמו לשלג לגלוש החוצה, ולפיכך יימנעו ממנו להצטבר על הגג. אמנם בישראל אנו לא עדים לתופעה הזו, אך עדיין גגות רעפים מיובאים אלינו לארץ כפריט עיצובי המוסיף נופך ציורי ורומנטי שקשה להתעלם ממנו. יתרה מזאת, הגגות מהסגנון יכולים להועיל לשימושים נוספים ומועילים כגון: שטח אחסון בבתים קטנים, בניית עליית גג כניצול השיפוע הפנימי של הגג והיד עוד נטויה.

פרגולות

ניתן למנות את סוגי הגגות לארבעה סוגים: הראשון הוא גג רעפים מתכנס, המכונה לעתים גג כפרי. מכל ארבעת צידי הבניין המישורים שלו מתכנסים אל רכס אופקי או קודקוד. הסוג השני זה גג רעפים עובר מעל גמלונים [קירות בניין הנבנים מעל מפלס התקרה, וצורתם בדרך כלל משולשת]. הסוג השלישי, גג רעפים עובר מעל גמלונים הנבנה על תקרת בטון. הסוג הזה משמש כפיתוח לגג הקודם. תקרת בטון נבנית כתשתית לגג הרעפים, ומכאן נוצר יציבות וחוזק מבחינת איטום ממים ושקיעת תקרה. סוג נוסף הוא מעל גמלונים עם קרזיני בטון בהיקף. קרזיני הבטון נועדו כיום לשם ביטול הצורך שימוש בפח או עץ. עקרונית, הם פותחו בעקבות בעיה בתחזוקת ארגזי רוח. פרגולות

פרגולות


גגות רעפים לסוגיהם יכולים להיבנות מבטון, מתכת וחרס בשלל עיצובים ואריחים מרשימים. בין אם זה סגנון כפרי, גגות רעפים רב שיפועיים או בין אם משולשים שהקודקוד מעל הבית, עדיין הבחירה בידכם ואתם אלו שתחליטו מראש איזה סגנון הכי יתאים לכם. מכיוון שהרעפים מהווים חוצץ בין המבנה למפגעים הסביבתיים שמחוצה לו [פגעי מזג האוויר, גשם וכדומה], אז כאשר מתכננים את הגג חשוב לתת את הדעת לגבי צורת הבית, מיקומו וצורת הגג עד לבניית גג מעוצב ותקין הבנוי בחומרים המתאימים לו. קונסטרוקציות מעץ או ממתכת גם לוקחים חלק בתפקיד בנייה נכונה ויציבה של הגגות, ויש לקחת אותם בחשבון.

פרגולותבמידה ואתם מתכוונים לנות גגות רעפים, הנה כמה טיפים שינחו אתכם להמשך: חשוב לבצע עבודות תחזוקה שוטפות, אתם או מידי הגגן [בעל המקצוע העוסק בגגות רעפים] ולוודא שהכל תקין: מרזבים, ארובות, פתחים, ארגז רוח, פתחי אוורור, קישוטי גג וכו'. כדאי לאטום את כל הפרצות מפני יונים על ידי לוחות פלסטיק, עץ, רשת גדרות. רצוי לערוך בדיקת צבע בארגזי הרוח וכן לבצע בדיקת תקינות מרזבים: לזרוק אבן קטנה ואם היא נתקעת לעשות ניקוי עוד לפני עונת הגשמים.

כדאי לברר איך ניתן לאוורר את חללי הגג, לדעת איך לנוע ולעבוד על הגג בצורה בטוחה, איך לנקות לבד, איפה אפשר להתקין אנטנות למיניהן, איך להציב נכונה דודי שמש מבלי שהקולטים ייפגעו בגגות וכדומה. כיום ישנן חברות המתמחות בגגות רעפים, ולהן בעלי מקצוע שיימחו לתת לכם תמונה מקיפה ובירורים לגבי הגגות המקסימים והייחודיים האלו.       


פרגולותבאורח מעט מוזר, רבים מן הגגות שנבנו כאן, הינם מה שנקרא "גג רעפים", המאפיינים יותר אזורים קרים בהם יש צורך לפנות שלגים וכמויות גדולות של גשם, כמו באירופה. יתכן והעליות השונות מאזורים אלו, הביאו לבניה מואצת של מבנים עם גג רעפים בארצנו הקטנטונת.

עם זאת נדמה שמגמה זו נמצאת בסימן שינוי, ואנו רואים היום הרה בהתחלות בנייה, לעיתים של שכונות שלמות - ללא גג רעפים.

פרגולות