תהליך ביקורת  מבנים על ידי חברות בדק בית
במקרים רבים כאשר רוכשים דירה חדשה שזה עתה נבנתה, או אפילו עוברים לדירה משומשת, מרוב ההשקעה הכספית הגדולה וההתרגשות לא מבצעים בדיקה מקיפה ומספיקה של איכות הבנייה וחיפוש אחר ליקויי בנייה  שונים. אנשים רבים חושבים שאם רכשו דירה חדשה מקבלן, אז הכל חדש ואין סיבה שיהיו ליקויים. בפועל ישנם ליקויי בנייה רבים גם בדירות חדשות וודאי  שבדירות משומשות, לכן ביקורת מבנים  היא חשובה ועשויה לחסוך כסף  רב ועוגמת נפש בהמשך.

חברות ביקורת מבנים - אנשי מקצוע מיומנים  ומיטב הטכנולוגיה
התחום של ביקורת מבנים מפותח מאוד בישראל, למרות  שכאמור אנשים רבים לא מודעים אליו ואל  חשיבותו הגדולה. קיימים שירותי ביקורת מבנים שנעים הכל בליקויי בנייה  ותקלות טכניות במבנה עצמו ועד בדיקות לאי התאמות לתכניות ובדיקות לסביבת המבנה עבור נושאים שונים החשובים  לאנשים ומשפיעים על איכות החיים – קרינה סלולארית, מפגעי רעש, רמת זיהום אוויר וכדומה.

ביצוע ביקורת מבנים בבתים
ביקורת מבנים  נעשית על ידי אנשי מקצוע מיומנים  ומנוסים בענפי הבנייה, במקרים רבים מהנדסי בניין ואנשי בקרת איכות  מובילים. כמו כן, על מנת לספק שירות  מקצועי, מקיף ודקדקני ביקורת מבנים  נעשית בעזרת ציוד טכנולוגי מתקדם  במיוחד. למשל נעשה שימוש בכלי איתור  דליפות העושים שימוש בטכנולוגיית  אינפרא-אדום וחישה טרמית, ציוד מדויק לבדיקת סדקים ובעיות מבניות בקירות, אמצעים לאיתור תקלות חשמל נסתרות וכן הלאה. כך ששירות ביקורת מבנים יגלה ליקויים ובעיות גם אם הקבלן הסתיר אותן היטב או אם התקלה מתרחשת מתחת לפני השטח ועתידה לפגוע בנכס בצורה משמעותית יותר.